Czy śląsko godka idzie ku zatraceniu? – Beata Kolba

Beata Kolba

O realiach szkolnych i sposobie na pielęgnację śląskiej tradycji i języka opowiada Beata Kolba

Co można zrobić dla naszego regionu – miejsca, w którym żyjemy?

 

 

Jedni się tu urodzili, inni osiedlili i wrośli w strukturę i specyfikę powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Czy sami wystarczająco znamy naszą historię?

Myślą, że niekoniecznie.

Czy język śląski jest jeszcze powszechnie znany i używany?

Niestety w coraz mniejszym stopniu.

Jak temu zaradzić?

 

Niektórzy chcieliby radykalnych posunięć, np. wprowadzenia j. śląskiego jako obowiązkowego przedmiotu szkolnego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to mało realne. Dzieci i młodzież nie ucieszyłaby wiadomość o dodatkowym przedmiocie, ponieważ ilość godzin dydaktycznych i program jest już dostatecznie przeładowany. Jeżeli chce się coś odgórnie wprowadzić, ludzie zazwyczaj reagują bardzo emocjonalnie.

 

Metoda „małych kroków”

Jednak do tematu można podejść „metodą małych kroków”, co w tym przypadku oznacza ubieganie się o tworzenie kół zainteresowań i wtłoczenie elementów kultury i języka śląskiego do zajęć szkolnych. Koła takie, mogłyby stwarzać możliwość do spotkania z osobami, które biegle władają językiem śląskim, są entuzjastami kultury i sztuki regionalnej bądź artystami. Dodatkowo warto zastanowić się, czy nie warto w ramach lekcji z j. polskiego poświęcić kilku godzin w ciągu roku na czytanie i analizę tekstów literackich w języku śląskim, a na lekcjach historii ogólnej wspominać o bogatej historii regionu.

 

Wydaje się, że taka małoinwazyjna propozycja mogłaby zostać przyjęta przez władze ze zrozumieniem. Bez wątpienia pozostaje fakt, iż warto temat wielokroć poddać jeszcze dyskusji i zaangażować wiele osób, którym zależy na przekazywaniu śląskich wartości, by powstały program był wartościowy i przede wszystkim racjonalny.

 

Kandydatka Śląskiej Partii Regionalnej do powiatu

Beata Kolba

 

Redakcja

Redakcja serwisu TwojeStrony.info

Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published.