Pisząc o katowickich kamienicach nie można zapomnieć o zabytkowych obiektach, które stoją dumnie wzdłuż ulicy Stawowej, jaka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ulic Śródmieścia miasta Katowic.
Warto podkreślić, iż ulica kończąca swój bieg na skrzyżowaniu z 3 Maja od dawien dawna pełniła funkcję pieszego pasażu handlowo-usługowego, przez który w ciągu dnia przechadzało się mnóstwo osób.
Nie da się ukryć, iż Śródmieście Katowic znane jest wielu osobom z ulicy Stawowej, która w mniemaniu przybyłych do miasta gości stanowiła i stanowi wizytówkę naszego wojewódzkiego miasta. Od zamierzchłych czasów, miejsce to jest ważnym obszarem zlokalizowanym w samym centrum, wciąż żywą i istotną przestrzenią publiczną.
Dawniej życie toczyło się tu równie dynamicznie, o czym świadczy to, iż u zbiegu ulic Stawowej i 3 Maja znajdował się postój dorożek i wiele punktów o charakterze usługowym.
JAK NIEGDYŚ NAZYWANO ULICĘ STAWOWĄ?
Na przestrzeni mijającego czasu ulica znana dziś jako Stawowa nosiła wiele różnych nazw. 13 października 1890 roku uchwałą Rady Miasta Katowic, nadano jej nazwę Lazarettstraße. Jednak wraz z zawrotnym biegiem historii jeszcze przed wybuchem I wojny światowej rozległa przestrzeń, stanowiąca ciągłość między obecną ulicą Adama Mickiewicza, a ulicą Piotra Skargi zwana była placem Tiele-Wincklerów. Aktualnie nieistniejący już plac, który niegdyś nazwany został na cześć właścicieli katowickich dóbr to przedłużenie obecnej Stawowej.
W 1922 roku ulicę nazwano Stawową – prawdopodobnie od stawu, jaki istniał za ulicą Piotra Skargi. Z tej też przyczyny w lata siedemdziesiątych XX wieku na ulicy tej postawiono wielką mosiężną żabę, z której bije źródło wody.
Charakterystyczna ponad stukilogramowa fontanna jest częstym punktem spotkań. Najłatwiej bowiem zlokalizować drugą osobę mówiąc: „Wiesz kaj jest rapitołza? Spotkajmy się przy niej na Stawowej”.
PERYPETIE ŻABY ZE STAWOWEJ
Osławiona „żaba” miała kilka przygód, gdyż przez pewien okres czasu z niepozornej miejskiej fontanny przemieniła się w kwietnik, z czego nie byli zadowoleni mieszkańcy, dla których figura stanowiła nieodłączny element miejskiego krajobrazu. Dopiero po przebudowie ulicy na przełomie lat 1997-1998 mosiężna żaba znów cieszyła oko przechodniów i została zainstalowana jako fontanna. Znalazł się taż chojrak-śmiałek, który planował skraść „Symbol Stawowej”, jednak jego niecny plan zniweczył strażnik bacznie obserwujący to, co dzieje się na ulicy. Zdarzenie to miało miejsce zimą 2002 roku, a żaba wróciła na swoje miejsce już wiosną i tak stoi na ulicy Stawowej po dziś dzień.
II WOJNA ŚWIATOWA POWODEM DO ZMIANY NAZW ULIC
Czas kolejnej wojny i okres okupacji znów przyczynił się do tego, że na budynkach zmieniono tabliczki z nazwami ulic, a ówczesna Stawowa znana była odtąd jako Woyrschstraße. Po ustaniu działań wojennych na powrót nadano ulicy polskojęzyczną nazwę.
KAMIENICE PRZY STAWOWEJ
Jak już nadmieniliśmy powyżej przy ulicy Stawowej znajduje się multum fantastycznych obiektów, w szczególności kamienic, obok których nie można przejść obojętnie. Dlatego też postanowiliśmy rozpocząć nowy cykl artykułów poświęconych stricte ulicy Stawowej i stojących przy niej kamienic. Pojawią się one na naszej stronie już niebawem, dlatego zachęcamy wszystkich Państwa, w szczególności entuzjastów architektury do lektury na twojestrony.info.
*Dawny plan miasta pochodzi ze źródła – http://www.mapywig.org/m/German_maps/1870-1919/10K_Floetzkarte_Oberschlesien/Floetzkarte_des_Oberschlesischen_S._No_26_Sect.Kattowitz.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15437598
**Stara pocztówka – https://muzeumslaskie.pl/pl/work/pocztowka-katowice-ulica-stawowa/