HOTEL MONOPOL – wyjątkowy katowicki hotel, w którym dawniej gościły największe gwiazdy…

Hotel Monopol to niezwykłe miejsce, jakie udostępniono dla gości w 1902 roku. Hotel powstał w miejscu, gdzie niegdyś działała kawiarnia „Cafe Central” i z racji swojego umiejscowienia przyciągał mnóstwo polskich i zagranicznych gości.

Lokalizacja hotelu była fenomenalna, ponieważ obiekt powstał na skrzyżowaniu ulicy Dyrekcyjnej z Dworcową vis-à-vis Katowickiego Dworca Głównego.

 

 

REPREZENTACYJNY HOTEL KATOWIC

 

Prawdopodobnie autorem projektu hotelu, który od samego początku uznany został za hotel wysokiej klasy był Ludwik Goldstein.

 

LAUR DLA HOTELU

 

W 1904 roku w Bytomiu odbyła się prestiżowa wystawa hotelarska, na której to Hotel Monopol zdobył złoty medal i otrzymał nagrodę, jaką ufundował Książę Pszczyński. W tamtym czasie najdroższy katowicki hotel posiadał własną pralnię, piekarnię i trzy restauracje.

 

Co ciekawie w ówczesnych europejskich standardach hotelowych wyznacznikiem prawdziwego luksusu były łazienki, które w przypadku Hotelu Monopol znajdowały się na każdym piętrze.

 

O wysokim standardzie i wyjątkowości obiektu świadczy nie tylko nagroda, jaką Hotel Monopol zdobył, ale przede wszystkim persony, które wybierały właśnie ten hotel jako miejsce swojego pobytu.

 

DROGI I LUKSUSOWY

 

W czasie, gdy właściciel hotelu cieszył się z wyrazów uznania dla obiektu, było tutaj około 100 pokoi, w jakich z przyjemnością podejmowano kwaterunek. Okres świetności Hotelu Monopol przypada jednak na lata trzydzieste XX wieku.

 

 

W tym czasie doba hotelowa kosztowała tutaj krocie, a chętnych na wynajem pokoi nie brakowało. W czasach, w których wartość pieniądza była inna niż dziś, za pokój jednoosobowy trzeba było zapłacić od 5-12 złotych w zależności od rodzaju apartamentu.

 

 

 

Obecnie trudno nam sobie wyobrazić, jak wiele było to pieniędzy, ale by przybliżyć rząd cen, powiedzmy, że przykładowo w tamtym okresie bułka kosztowała około 2 groszy.

 

CO DAWNIEJ MIEŚCIŁO SIĘ W HOTELU MONOPOL?

 

Dawniej w Hotelu Monopol na parterze od strony Dworcowej gości witała recepcja hotelowa, obok które znajdował się również ówczesny salon fryzjerski i kawiarnia.

 

 

Po drugiej stronie w części parterowej budynku mieściła się popularna w ten czas loteria „Kaftal” oraz druga restauracja, z jakiej chętnie korzystali hotelowi goście. Na samym rogu budynku u zbiegu ulicy Dworcowej i Dyrekcyjnej było biuro podróży „Orbis”, którego łacińska nazwa nawiązywała do podróży po całym świecie.

 

WESELE, KTÓRE PRZYNIOSŁO ROZGŁOS

 

Największy rozgłos dla Hotelu Monopol przyniosło wielkie wesele śpiewaka operowego Jana Kiepury z węgierską gwiazdą wielkiego ekranu Martą Eggerth, które odbyło się jesienią 1936 roku.

 

 

Przyjęcie zostało zorganizowane w jednej z hotelowych restauracji i to dzięki niemu hotel zyskał splendor i sławę w Polsce i za granicą. Niektórzy uważają, że w czasie wesela podekscytowany i szczęśliwy Pan Młody zachwycił swoim głosem ludzi zgromadzonych tłumnie pod hotelem. Rzekomo tenor dał osobisty koncert, wychodząc ma hotelowy balkon. Możemy sobie jedynie wyobrazić, jak wielką reklamą dla hotelu był spontaniczny występ znanego artysty.

 

CZASY KOMUNY

 

Realia komunistycznej Polski nie były dobrym okresem dla Hotelu Monopol, ponieważ pod koniec lad czterdziestych piękny, zabytkowy budynek przekształcono na lokale o charakterze biurowym.

W późniejszym czasie miejsce dawnych kawiarni zastąpiły Gospody Spółdzielcze PPS, które w schyłku lat siedemdziesiątych ostały zamknięte.

Niełaskawy los i bieg historii sprawiły, że hotel w latach 80 XX wieku został zamknięty.

 

NOWA ERA DLA HOTELU MONOPOL

 

W 2001 roku stary, zabytkowy gmach hotelu postanowiło wykupić dwóch braci. Likusowie zdecydowali się na inwestycję ze względu na długą i bogatą historię tego miejsca. Prace remontowo-konserwatorskie sprawiły, iż Monopol zyskał swój dawny, przedwojenny blask i znów stanowi wizytówkę branży hotelarskiej w Katowicach.

 

 

 

Należy wspomnieć, że to wyjątkowe, klimatyczne miejsce zostało ponownie otwarte po 101 latach od momentu, gdy po raz pierwszy zakwaterowano tu pierwszego gościa.

 

 

 JAKIE SŁAWY GOŚCIŁY W HOTELU MONOPOL?

 

Hotel Monopol cieszył się powodzeniem wśród osób, które przyjeżdżały do Katowic w interesach, bądź wynajmowały pokój na dłuższy pobyt ze wzglądu na pełnioną profesję.

 

Bezpośrednie przełożenie na to, jakiej narodowości byli goście hotelowi miało to, iż na stację Starego Dworca przyjeżdżały pociągi z terenów Polski, Niemiec, dzisiejszej Austrii i dawnej Czechosłowacji.

 

 

Hotel słynął z tego, że gościło w nim wiele znanych osobistości i gwiazd tamtych czasów. Wśród popularnych osób, jakie z różnych względów wybierały Hotel Monopol na miejsce swojego pobytu możemy wymienić: wybitnego polskiego tenora i aktora – Jana Kiepurę, polskiego pianistę, kompozytora i znanego pedagoga – Karola Szymanowskiego, wybitnego pianistę żydowskiego pochodzenia – Artura Rubinsteina, francuską tancerkę i jak się później okazało agentkę wywiadu – Josephine Beker, krytyka literackiego i teatralnego – Tadeusza Boy-Żeleńskiego oraz niezwykle utalentowanego aktora teatralnego i filmowego Eugeniusza Bodo.

 

  

 

Do plejady gwiazd, jakie nocowały w Hotelu Monopol można również dopisać sławy dzisiejszych czasów – amerykańską celebrytkę Paris Hilton, Woody’ego Allena czy członków zespołu brytyjskiej grupy rockowej – Deep Purple.

Budynek legendarnego katowickiego hotelu został odrestaurowany i pod koniec 2007 roku oficjalnie uznany za hotel pięciogwiazdkowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Zdjęcia sław, które odwiedziły Hotel Monopol pochodzą ze stron:

https://film.interia.pl/wiadomosci/news-eugeniusz-bodo-cudowne-zycie-okrutna-smierc,nId,1894834

https://film.interia.pl/wiadomosci/news-paula-patton-zagra-josephine-baker,nId,4215353

https://culture.pl/pl/tworca/artur-rubinstein

https://kobieta.interia.pl/gwiazdy/news-krol-zycia-jan-kiepura,nId,2248748

https://www.polacywewloszech.com/2015/09/07/jan-kiepura-wielka-slawa-to-zart/

By George Grantham Bain Collection (Library of Congress) – Ten image pochodzący z zasobów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, oddziału Prints and Photographs division jest dostępny pod numerem ggbain.33946.Ten szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć się więcej zajrzyj na stronę Commons:Licencja., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6193360

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Boy-Żeleński

Redakcja

Redakcja serwisu TwojeStrony.info