Majówka, to niejako oficjalne otwarcie sezonu grillowego. Co prawda, pogoda w tym roku nie była sprzyjająca do ucztowania na wolnym powietrzu, ale zapewne znaleźli się śmiałkowie, którzy podjęli wyzwanie i rozpalili grill. My postanowiliśmy przedstawić Państwu kilka pomysłów na „domowe grillowanie”.
Niezależnie od tego, czy możemy się cieszyć z posiadania przydomowego ogródka, czy też mamy sąsiadów, którzy nie mają nic przeciwko, by w bezpiecznych warunkach grillować na balkonie, my pragniemy Państwu przybliżyć kilka przepisów, jakie z łatwością można wykonać w domowym zaciszu. Korzystając z naszych inspiracji przygotujecie w ten sposób dania i przekąski, które swoim smakiem, zapachem i formą przypomną, jak fantastyczne może być grillowanie – bez ogródka, sąsiedzkich pretensji, a na dodatek bez grilla!
Czy jest to możliwe?
Postaramy się udowodnić, że tak.
DOMOWE HOT-DOGI Z ZIELENINĄ
Tym razem przytoczymy przepis na domowe hot-dogi z grillowaną kiełbaską i odrobiną zieleniny.
By przygotować to danie na samym początku będziemy wypiekać żymły do hot-dogów.
Brzmi skomplikowanie?
Być może, jedna jak się okazuje w praktyce, samodzielne wypiekanie bułek to łatwizna. Przygotowane przez nas bułeczki powinny być delikatne, puszyste i smakowicie zarumienione.
Bydymy potrzebować
NA CASTO:
-
500 g mąki pszennej
-
1/4 szolki mlyka w proszku
-
1/2 szkolki mlyka krowiego
-
1/2 szolki wody
-
1 duże jajco
-
60 g masła
-
10 g suchych drożdży
-
1,5 łyżki cukru
-
1,5 łyżeczki soli
Przyrządzomy następująco
- Przed rozpoczęciem wypieku naszych bułek, wszystkie składniki wyciągamy z lodówki, by osiągnęły temperaturę pokojową. Mleko i woda mogą być letnie, by szybciej wyrastało ciasto, które za momencik będziemy zagniatać.
- Mąkę przesiewamy i mieszamy ją z suchymi drożdżami.
- Masło rozpuszczamy na patelni i czekamy, aż odrobinę wystygnie (tłuszcz do ciasta będziemy dodawać na samym końcu).
- Do sypkich składników, jakie zmieszaliśmy w pierwszej kolejności dodajemy resztę produktów przewidzianych na ciasto.
- Ciasto wyrabiamy przez kilka minut, aż składniki dokładnie się połączą, a konsystencja będzie gładka. Ciasto powinno być w dotyku miękkie i elastyczne.
- Po dodaniu tłuszczu (masła) do wyrabianego ciasta i dokładnym jego wtłoczeniu, formujemy kulę, którą wkładamy do miski oprószonej mąką.
- Ciasto przykrywamy kuchenną ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce, by mogło podwoić swoją objętość. Czas oczekiwania na wyrastanie ciasta to ok. 1,5 h.
- Gdy ciasto wyrośnie wyjmujemy je z miski na stolnicę lub blat posypany mąką.
- Kolejno naszą kulę ciasta dzielimy na 10 równych części i formujemy z nich mniejsze kulki. Kulki rozwałkowujemy na prostokąty o długości ok. 12 cm, a następnie zwijamy je w rulonik, tak jakbyśmy zwijali naleśniki z dżemem.
- Tak uformowane żymły, kładziemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w małych odległościach, zachowując ok. 1,5 cm odstępu. Ważne, by kładąc bułeczki na blaszce robić to łączeniem do spodu. W trakcie pieczenia bułeczki połączą się i jest to zabieg przewidziany.
- Tak przygotowane żymły przykrywamy kuchenną ściereczką lub folią spożywczą i pozwalamy im jeszcze 40 minut leżakować, by ponownie urosły.
- Tuż przed pieczeniem malujemy bułeczki roztrzepanym jajkiem.
- W trakcie oczekiwania włączamy piekarnik na 180ºC, by rozgrzać go przed włożeniem bułek.
- Bułki pieczemy 20-22 minuty.
W trakcie pieczenia bułek do hot-dogów możemy przygotować pozostałe składniki, które będą nam niezbędne, by dokończyć danie.
W tym celu trza narychtować:
-
Kilka liści sałaty (może być masłowa lub lodowa)
-
Pomidorki koktajlowe
-
Ketchup i musztardę, najlepiej ostrą, np. Dijon by smak był bardziej wyrazisty
-
Cebulę czerwoną
-
Kukurydzę z puszki – odsączoną i przepłukaną
-
Kiełbaski lub parówki
Przyrządzomy następująco:
- Liście sałaty i pomidorki koktajlowe dokładnie myjemy.
- Małe liście sałaty pozostawiamy w całości, większe rwiemy na mniejsze kawałki.
- Pomidorki koktajlowe kroimy na pół, a cebulę siekamy w cienkie piórka.
- Kiełbaski lub parówki możemy przysmażyć na patelni grillowej na odrobinie oleju lub upiec w piekarniku (my postanowiliśmy je upiec w czasie, gdy piekły się nasze bułeczki do hot-dogów). Opcjonalnie możemy posypać kiełbaski jakąś mieszanką przypraw do grilla. Wtedy będą miały bardziej wyrazisty smak.
FASZEROWANIE HOT-DOGÓW
Po przygotowaniu składników i upływie czasu pieczenia przyszedł moment, by wyciągnąć nasze bułeczki z piekarnika.
Żymły do hot-dogów odrywamy od siebie, następnie z obu stron smarujemy je delikatnie masełkiem i podsmażamy na suchej patelni, by się zrumieniły. Na sam koniec nacinamy je od góry i nadziewamy wcześniej narychtowanymi składnikami.
Życzymy smacznego!