Smak delikatnych naleśników posypanych cukrem-pudrem przywodzi na myśl dziecięce beztroskie czasy…
Niektórzy nie wyobrażają sobie lata bez smaku truskawek skąpanych w bitej śmietanie, pierożków z owocami lub właśnie naleśników. Dlatego też specjalnie dla Państwa prezentujemy przepis na pyszne ajerkuchy z truskawkami.
CO NAM BĘDZIE POTRZEBNE?
Lista zakupów:
CIASTO NALEŚNIKOWE:
- 125 g mąki pszennej
- 15 g drobnego cukru do wypieków
- szczypta soli
- 2 jajka
- 325 ml mleka
- 100 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
- kilka kropel esencji waniliowej, pomarańczowej lub odrobina otartej skórki z cytryny
DO SMAŻENIA NALEŚNIKÓW:
- duża łyżka stopionego masła (zamiast masła możemy użyć oleju rzepakowego)
NADZIENIE Z SERKA MASCARPONE I TWAROŻKU
- 200 g serka mascarpone (opcjonalnie zamiast serka mascarpone możemy dodać homogenizowany serek waniliowy, np. Danio)
- kostka chudego sera białego
POLEWA TRUSKAWKOWA:
- dwie garści truskawek bez szypułek (świeżych lub mrożonych)
- pół łyżeczki cynamonu
- łyżka drobnego cukru
DODATKOWE SUGESTIE
- Roztopione i lekko ostudzone masło można też śmiało dodać do ciasta i za każdym razem przed wylaniem chochelką ciasta na rozgrzaną patelnię wymieszać je uprzednio, by składniki połączyły się z maślanym tłuszczem. Dzięki temu nie będziemy musieli co chwila dodawać tłuszczu, a naleśniki nie będą przywierały.
- Warto zdecydować się na masło, ponieważ smakowo idealnie współgra ono z wanilią i nadaje cudowny smak.
- Zamiast drobnego cukru możemy dodać przesiany cukier-puder. Warto również esencję (olejek) waniliowy zamienić na prawdziwą aromatyczną laskę wanilii, która nada naszemu ciastu subtelnej słodyczy i sprawi, że w trakcie smażenia będzie niósł się w powietrzu zapach, któremu wprost nie można się oprzeć.
- W trakcie smażenia zwracamy uwagę na pojawiające się pęcherzyki powietrza, które powstają na wylanym przez nas cieście. Jest to sygnał, by przewrócić naleśnik na drugą stronę.
- Mając więcej truskawek, śmiało można je pokroić w plasterki i wrzucić do serka stanowiącego farsz do naleśników.
AJERKUCHY KROK PO KROKU
Suche składniki – mąką, cukier, sól wsypujemy do miski i mieszamy. Kolejno wbijamy jajka, dodajemy 100 ml mleka, ciągle mieszając, tak by nie powstały grudki. Następnie dolewamy resztę mleka i śmietankę kremówkę i mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji ciasta. Przed przystąpieniem do smażenia dodajemy do ciasta na ajerkuchy odrobinkę esencji waniliowej.
Możemy odstawić ciasto w naczyniu przykrytym ściereczką w ciepłe miejsce na ok. godzinkę, by w tym czasie przygotować polewę z truskawek i smakowite nadzienie z twarożku.
JAK ZROBIĆ NADZIENIE I POLEWĘ?
NADZIENIE:
W dużej misce blendujemy kostkę chudego twarogu z serkiem mascarpone lub homogenizowanym serkiem waniliowym, tak by słodki serowy farsz miał gładką konsystencę i dosłownie rozpływał się w ustach.
POLEWA:
Truskawki świeże lub mrożone wsypujemy do niewielkiego garnka i podgrzewamy, dodając łyżkę cukru i pół łyżeczki cynamonu. Garnek pozostawiamy na małym ogniu i cały czas mieszamy, tak, by cukier się rozpuścił, a truskawki puściły sok i połączyły się z pozostałymi składnikami.
CZAS NA SMAŻENIE…
Ciasto naleśnikowe wlewamy na dobrze rozgrzaną patelnię, posmarowaną masłem lub olejem rzepakowym. Warstwa ciasta powinna być cienka, wtedy naleśniki będą apetyczne i szybciej się upieką. Na średniej mocy palnika smażymy ajerkuchy po jednej minucie z każdej strony.
To by było na tyle…
Zrobienie idealnego naleśnikowego ciasta wcale nie jest takie proste, choć wydawać by się mogło, że wystarczy „na oko” powrzucać znane nam składniki i dokładnie wymieszać, by w cieście nie było grudek.
Na dodatek samo smażenie może być doskonałym spektaklem, jeśli nauczymy się podrzucać naleśniki tak by cieniutki placek wykonał obrót w powietrzu 🙂