Związek Górnośląski to stowarzyszenie utworzone w 1989 roku na Górnym Śląsku.
Od 2015 roku funkcję Prezesa pełni Grzegorz Franki.
Od 25 lipca 2001 wpisane do rejestru stowarzyszeń, natomiast od 17 czerwca 2009 roku organizacja pożytku publicznego (OPP). Swoją siedzibę posiada w Katowicach w Willi Kocura przy ulicy Stalmacha 17. Głównym celem organizacji jest obrona wartości kulturowych i cywilizacyjnych Górnego Śląska powstałych na gruncie chrześcijańskim, jak również dążność do integracji społeczności regionu wokół jego wartości dawnych i nowych oraz do harmonijnego rozwoju zamieszkałej tu ludności, zapewniającego dobro każdej osoby.
U podstaw Związku Górnośląskiego leży zamiar obrony wartości kulturowych i cywilizacyjnych Górnego Śląska, powstałych na gruncie chrześcijańskim, jak również dążność do integracji społeczności regionu wokół jego wartości dawnych i nowych oraz do harmonijnego rozwoju zamieszkałej tu ludności zapewniającego dobro każdej osoby.
Związek jest dobrowolnym stowarzyszeniem, wspólnotą osób identyfikujących się z wartościami, które symbolizuje Górny Śląsk.
Jest organizacją niezależną od władzy politycznej. Pragnie stać się rzecznikiem wartości, aspiracji, dążeń oraz interesu Górnego Śląska w skali ogólnonarodowej.
Do swych zadań Związek zalicza:
- upowszechnianie prawdy o Górnym Śląsku z poszanowaniem dorobku minionych wielonarodowościowych pokoleń tej ziemi oraz ludności napływowej z innych regionów kraju;
- rozwijanie żywych form życia społecznego i kulturowego oraz sprzyjanie tworzeniu się więzi sąsiedzkich i towarzyskich,
- podejmowanie działań na rzecz przywrócenia zdrowych warunków życia i zaprzestania dalszej degradacji środowiska przyrodniczego,
- opiekę nad pomnikami kultury polskiej oraz czesko-morawskiej, słowackiej, niemieckiej i żydowskiej,
- utrzymywanie kontaktów z innymi organizacjami regionalnymi o podobnym charakterze, jak Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Związek Podhalan,
- utrzymywanie łączności ze środowiskami górnośląskimi poza granicami administracyjnymi województw górnośląskich, poza regionem, oraz poza granicami kraju.
„Górnoślązak” to Gazeta Związku Górnośląskiego, miesięcznik wydawany od września 2014 roku, dystrybuowany przez członków Związku Górnośląskiego w wielu miastach województwa Śląskiego. Posiada ona stałą rubrykę dotyczącą działalności Związku Górnośląskiego oraz rubryki dotyczące wydarzeń bieżących. Każdy numer poświęcony jest danej tematyce np. numer 8-9(9) poświęcony był V Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu., Były także numery poświęcone miastom Katowice, Ruda Śląska, Zabrze.
Śląskie Gody
To wydarzenie, które odbywa się co roku 1 maja, od 1995 roku, w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Jest to jedna z największych imprez plenerowych promujących śląską kulturę, folklor oraz tradycję. Obejmuje ona wiele atrakcji takich jak, przede wszystkim, pokazy strojów regionalnych, występy orkiestr oraz zespołów muzycznych, ale również konkursy plastyczne, zajęcia wikliniarskie i ceramiczne oraz wystawy fotograficzne. Przy okazji uczestnictwa w Śląskich Godach można, wziąć udział w mszy świętej odpustowej z procesją teoforyczną, zrelaksować się na rodzinnym pikniku, pooglądać stragany odpustowe, a także wybrać się na imprezy towarzyszące.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_G%C3%B3rno%C5%9Bl%C4%85ski