Śwjynto Ślonskij Fany

Dziyń Ślōnskij Fany.
15 lipca jest dla nas wyjątkowy, to kolejny dzień w kalendarzu Ślonzoka, który jest naszym świętem, gdyż tego dnia w 1920 r. Sejm Ustawodawczy uchwalił pierwszą polską ustawę w randze konstytucji – Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Miał on dać Ślązakom szeroką samorządność. Dzięki temu samorząd miał swobodę działania, przyczyniło się to rozwoju regionu oraz całej gospodarki międzywojennej Polski. Rozwiązania, które były wówczas wdrażane wyróżniały się swoją nowoczesnością a dzięki zasobności Śląska w złoża, Śląsk stał się również wsparciem dla wielu regionów w Polsce. 
To Marek Plura – deputowany do Parlamentu Europejskiego – w 2011 zapoczątkował to piękne dla nas święto. 
Flaga Górnośląska
Już od kilkuset lat złoto – błękitne pasy poziomo ułożone są symbolem flagi.
Tymi kolorami posługiwali się śląscy Piastowie.
Herb stanowi złoty piastowski orzeł na niebieskim tle – to właśnie nasza flaga / fana jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Górnego Śląska.
Żółto-niebieskie barwy nawiązują do tradycji heraldycznej Piastów śląskich. Po raz pierwszy złoty orzeł na niebieskiej tarczy pojawił się już w 1222 roku na pieczęci księcia Kazimierza I opolskiego. 
Złoty orzeł na błękitnym polu ustanowiony został herbem autonomicznego województwa śląskiego. Obecny był on również w herbie dawnego województwa katowickiego, a dziś odwołują się do niego oba województwa: opolskie (była używana do 2006 roku) i śląskie. Symbolika górnośląska przetrwała do czasów współczesnych i przetrwa dzięki kultywowaniu tradycji śląskich kolejne stulecia.
 
Dzisiaj przypada 102 rocznica nadania autonomii. 
Pierwsza w II Rzeczypospolitej ustawa konstytucyjna, która została uchwaloną jeszcze przed konstytucją dla całej Polski był Statut Organiczny Województwa Śląskiego z 15 lipca 1920 r. Nadano wówczas autonomię Górnemu Śląsku w obliczu zbliżającego się wielkimi krokami plebiscytu, podczas którego miano zdecydować o przynależności państwowej właśnie tego regionu.
 
Statut ten nadawał wówczas szeroką autonomię w wielu kwestiach. Na jego mocy powołano m.in. Sejm Śląski. Dążono do zachowania równowagi między samorządnością regionu, a zwierzchnictwem władzy państwowej.
 
Faktycznie autonomiczne woj. śląskie przestało działać we wrześniu 1939 r. a formalnie – 6 maja 1945 r., kiedy komunistyczna Krajowa Rada Narodowa zniosła autonomię.
Dzisiaj, każdy Ślązak, który ma złoto – błękitne serce, wywiesi Śląsko fana i zrobi to nie tylko ze względu na tradycję, zrobi to ze względu na szacunek i miłość do Górnego Śląska.
Redakcja

Redakcja serwisu TwojeStrony.info