BŁĘDÓW – istny raj dla fascynatów ważek i entuzjastów historii regionu

Mieszkańcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego z pewnością potwierdzą, że rezydują na malowniczych terenach. Szczególnie latem okoliczny krajobraz zachęcają do rowerowych eskapad i aktywnego wypoczynku, a także poznawania tutejszej przyrody i historii regionu.

 

 

Piękno fauny i flory zostało tutaj docenione, gdyż na północny zachód od miejscowości Chełm Śląski utworzono specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000. Teren ten obejmuje dawną osadę Błędów, jaka zajmuje część wsi i ulicę w Chełmie Śląskim.

 

Warto podkreślić, iż teren o jakim mowa, to zapadlisko pogórnicze, na którym wraz z upływem czasu wykształciło się torfowisko przejściowe z dominującą roślinnością szuwarową. Z przyrodniczego punktu widzenia najcenniejsze są dystroficzne, naturalne zbiorniki wodne i trzęsawiska oraz lasy bagienne.

CENNY OBSZAR PRZYRODNICZY, KTÓRY MOŻNA BEZ TRUDU POZNAĆ

 

Jeśli ktoś miałby ochotę odwiedzić siedliska bagienne i na własne oczy zobaczyć gatunek ważki, jaka została wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, może skorzystać z lokalnych dróg, bądź wybrać się na przechadzkę, wybierając jeden z oznaczonych szlaków pieszych, jaki wiedzie przez teren naszego powiatu.

 

Chroniony obszar z łatwością można eksplorować, gdyż Błędów umiejscowiony jest u zbiegu pieszych szlaków – zielonego, jaki biegnie z Chełmu Śląskiego do Lędzin oraz żółtego, który łączy Bieruń z Imielinem.

 

NA JAKIE GATUNKI NATKNIEMY SIĘ NA TERENIE BŁEDOWA?

 

Objęcie ochroną obszaru o wielkości niespełna 22,5 ha zlokalizowanego między Chełmem Śląskim, Lędzinami i Imielinem pozwoliło na zachowanie naturalnej równowagi na torfowiskach, szuwarach a także pobliskich lasach bagiennych, jakie stanowią miejsce życia rzadko spotykanych organizmów. Tereny podmokłe stanowią siedlisko bogatej fauny bezkręgowców. Jest to zatem istny raj dla osób fascynujących się światem zwierząt bezkręgowych, w szczególności ważek. Na terenie całej Polski ewenementem jest spotkanie ważki – iglicy małej (Nehalennia speciosa), której nazwa wzięła się stąd, że organizm ten rzeczywiście jest wielkości igiełki. Długość jej ciała wynosi zaledwie 30 milimetrów, natomiast rozpiętość skrzydeł jedyne 29 milimetrów.

 

 

W porównaniu do niej, inny występujący tu gatunek – zalotka większa (Leucorrhinia pectoralis) wydaje się być monstrualnych rozmiarów. Tego znacznie większego owada mogą dostrzec nawet laicy, którzy wybiorą się na tereny szuwarowe. Dorasta on bowiem  do 43 milimetrów długości, a jego potężne, delikatne skrzydła mogą mieć rozpiętość dwa razy większą od najmniejszej ważki o jakiej wspomnieliśmy powyżej. W tym wypadku szczególnie łatwo rozróżnić płeć latającego bezkręgowca, gdyż samiec na swoim odwłoku ma wyraźną, zalotną żółtą plamkę.

 

 

Ważki ta są bardzo rzadko spotykanymi owadami nie tylko w Polsce, ale również na terenie Europy, stąd też w naszym kraju są to gatunki zagrożone i objęte ścisłą ochroną gatunkową.

 

GRATKA DLA ENTUZJASTÓW HISTORII REGIONU

 

W tej cennej przyrodniczo okolicy znajduje się również miejsce, jakie z pewnością chętnie odwiedziliby entuzjaści historii regionu. Obszar Błędowa jest bowiem atrakcyjny również ze względu na cmentarz choleryczny z XIX wieku. To miejsce pamięci ofiar epidemii, jaka zebrała ludzkie żniwo w 1831 roku. Cmentarz zlokalizowany jest na wschodnim zboczu Smutnej Góry. Oddalając się od tego miejsca w kierunku zachodnim natkniemy się także na Bramę Przejścia, zwaną inaczej „Bramą Trzeciego Tysiąclecia”, która powstała z inicjatywy miejscowych księży i stanowi symbol wejścia w nowe tysiąclecie.

 

 

 

 

 

*Zdjęcia ważek pochodzą ze stron:

https://wazki-nasza-pasja.com.pl/iglica-mala-nehalennia-speciosa
http://fotobia.rozbark.net.pl/?content%2FRok+2017%2FWazki%2FZalotka+wieksza+%28Leucorrhinia+pectoralis%29+%282%29.jpg

Redakcja

Redakcja serwisu TwojeStrony.info