STAROŻYTNY ŚLĄSK

Kto zamieszkiwał Ziemię Śląską przed Słowianami?

 

Historycy głoszą, iż jako pierwsi na śląskich ziemiach osiedlili się Celtowie, dla których pierwotną kolebką kulturową był prawdopodobnie kurhanów – region w południowych Niemczech, leżący między Lasem Czeskim a Renem.

 

CELTOWIE NA ŚLĄSKU

Pierwsze plemiona celtyckie przybyły na ziemie śląskie ok. 400 roku p.n.e. z terenów Czeskich Moraw. Początkowo Celtowie osiedlili się na Dolnym Śląsku. Mówią o tym źródła historyczne i liczne znaleziska archeologiczne. Na tych terenach znaleziono wiele grobów, które są charakterystyczne dla sposobu celtyckiego pochówku. Według starych plemiennych tradycji, celtyckich mężów chowano wraz z ich orężem, czyli mieczem, grotami włóczni i tarczą. Świadczyło to o tym, jak wielkim szacunkiem darzono wojowników. Pochówki kobiet cechowały się natomiast tym, że ciału towarzyszyły drogocenne przedmioty, w szczególności biżuteria – zapinki i bransoletki, najczęściej wykonane z żelaza i brązu.

 

 

Dopiero z czasem grupa Celtów przemieściła się w okolice Płaskowyżu Głubczyckiego, a później na tereny Górnego Śląska.

 

 

Tereny obecnej południowej Polski jeszcze do połowy V wieku p.n.e. nie były zamieszkałe, a nawet gdyby tak było, to rodzime plemiona nie stawiałyby oporu Celtom. Byłoby to działanie destrukcyjne, ponieważ plemiona celtyckie osiągnęły wyższy stopień cywilizacyjny i tym sposobem miałyby ogromną przewagę nad miejscową ludnością.

 

 

Za sprawą Celtów na naszych ziemiach dokonał się olbrzymi skok cywilizacyjny.

 

Jak mówią historycy i archeolodzy, w miejscach, gdzie niegdyś przebywali Celtowie znaleziono wiele narzędzi i broni, z jakiej korzystano jeszcze długo po tym, jak wkroczyły tu inne ludy. Niektóre z Celtyckich wynalazków do dnia dzisiejszego wykorzystuje się w rzemiośle artystycznym. Intrygujący jest również fakt, iż celtyccy kowale jako pierwsi podkuwali konie i stworzyli kolczugę, a rzemieślnicy odkryli możliwości koła garncarskiego, dzięki któremu mogła rozwinąć się sztuka garncarska.

 

ŻELAZO I ORĘŻ

Celtowie opanowali umiejętności związane z pozyskiwaniem żelaza z rud bagiennych, dzięki czemu plemiona były rozwinięte pod względem militarnym. Znajomość obróbki kowalskiej żelaza miała niebagatelne znaczenie w podbojach. Celtyccy wojownicy uzbrojeni w miecze stanowili ważną grupę społeczną, która stała na straży całego plemienia i w tamtych czasach warunkowała sukcesy militarne.

 

Co ciekawe, wojownicy byli jedną z ważniejszych grup społecznych tuż po kapłanach.

 

Oprócz warstwy kapłańskiej i wojów, można było wyróżnić rolników i niewolników, którzy najczęściej byli jeńcami wojennymi, stanowiącymi królewską własność. Ważną rolę społeczną pełnili rzemieślnicy, kowale, bardowie przekazujący w swych poetyckich pieśniach przesłania historyczne, wieszczowie, dokonujący obrzędów ofiarnych oraz druidzi, posiadający wiedzę o runach, gwiazdach i boskim przeznaczeniu.

 

 

Druidzi byli uznani za najwyższych rangą kapłanów, Mieli oni ogromny posłuch i poważanie w całym celtyckim społeczeństwie. Swoją tajemną wiedzę przekazywali wyłącznie ustnie z pokolenia na pokolenie. O wysokim stopniu rozwoju kultury celtyckiej świadczą też wzniesione przez nich budynki, bogactwo strojów, biżuterii, zarówno tej noszonej przez kobiety, jak i przez mężczyzn i oczywiście język, z którego wiele słów zaczerpnęli germanie.

 

INNE PLEMIONA NA ZIEMI ŚLĄSKIEJ

Wszelkie wzmianki odnośnie plemion celtyckich zamieszkujących Śląsk wskazują na to, że byli to Celtowie, należący do plemienia Bojów. Istnieją również historyczne doniesienia na temat wpływu na kształt Śląska ludu Lugiów, Gotów i Wandalów.

 

ŚREDNIOWIECZNA WĘDRÓWKA LUDÓW I EKSPANSJA SŁOWIAŃSKA

Wędrówka ludów, która miała miejsce u schyłku epoki starożytnej wywarła olbrzymi wpływ na kontynent europejski. W VII w. na tereny Śląska zaczęli napływać Słowianie. Stąd też wiele wpływów na naszą obrzędowość miały właśnie ludy słowiańskie.

 

Śledząc dalsze losy historyczne ziemi śląskiej widzimy, jak ogromny wpływ na nasz region miały inne kultury, które zetknęły się ze sobą już w czasach starożytnych.

 

 

 

 

 

 

 

*Ilustracja – scena z życia Celtów pochodzi z Pinterest

 

Redakcja

Redakcja serwisu TwojeStrony.info