Nie od dziś w mediach krąży hasło: Niepełnosprawni pełnosprawni w pracy. Na przestrzeni ostatnich lat spotykamy się z nim stosunkowo często, jednak czy kampanie reklamowe wystarczą, by zapewnić niepełnosprawnym osobom możliwość zatrudnienia zgodnego z wykształceniem i kwalifikacjami?
Czy są w stanie realnie zwiększyć szansę i otworzyć rynek pracy na pracowników z niepełnosprawnościami?
Czy może też pracodawcy wciąż mają obiekcje i boją się, dlatego też wolą nie zatrudniać osób niepełnosprawnych?
W polskich realiach obserwujemy wyjątkowo niewielkie zatrudnienie osób niepełnosprawnych i jak donoszą badania rynku pracy na 2,5 miliona osób niepełnosprawnych pracę zdobywa jedynie co piąta osoba.
Śledząc rynek pracy niezmiernie rzadko natrafiamy też na oferty kierowane stricte do niepełnosprawnych osób. Zazwyczaj oferty dotyczą pracy, która jest poniżej kwalifikacji osób z niepełnosprawnościami, a przecież nie musi ona dotyczyć kompetencji kluczowych czy wpływać na poziom wiedzy i umiejętności. Często to my jako pracodawcy stawiamy ograniczenia sobie, nie chcąc zatrudnić osoby niepełnosprawnej.
Boimy się, a może niesłusznie?
Kompetentny pracownik z niepełnosprawnością może wnieść wiele do naszej firmy, pod warunkiem oczywiście jeśli zdecydujemy się dać mu szanse i przestaniemy myśleć stereotypowo.
Powinniśmy wiedzieć, że zatrudniając osobę niepełnosprawną jako pracodawcy również czerpiemy korzyści.
Jakie? Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto otworzyć się na osoby niepełnosprawnie i zdecydować na współpracę.
Pracodawca decydując się na zatrudnienie pracownika z niepełnosprawnością, który figuruje jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy ma prawo starać się o zwrot nawet do 60% wynagrodzenia oraz składek przeznaczonych na ubezpieczenie społeczne. By było to możliwe koniecznym jest podpisanie umowy ze starostą oraz podpisanie umowy z pracownikiem na okres zatrudnienia nie mniejszy niż 12 miesięcy.
Zatem jeśli w swojej firmie zatrudniasz co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, z czego 6% stanowią osoby z niepełnosprawnościami przysługują Ci adekwatne ulgi i dofinansowania.
Warto podkreślić, że dofinansowanie wypłacane jest każdego miesiąca, a jego kwota w przypadku zakładu pracy chronionej może wynosić odpowiednio 130% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 110% najniższego wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w umiarkowanym stopniu i 50% najmniejszego wynagrodzenia dla osób o lekkim stopniu niepełnosprawności. Dodatkowo kwoty te są wyższe o 75% najniższego wynagrodzenia, jeśli osoba zatrudniona jest upośledzona lub niewidoma, cierpi na epilepsję bądź ma zdiagnozowaną chorobę psychiczną.
Jeśli zatrudniasz mniej niż 25 pracowników nie oznacza to, że dofinansowanie Cię nie dotyczy, możesz się o nie starać, pamiętając jednak, że kwota owego dofinansowania wynosi 70% z kwoty uzyskanej w przypadku zakładu pracy chronionej lub też 90% z kwoty uzyskanej w przypadku zakładu pracy chronionej, jeśli osoby niepełnosprawne mają stwierdzoną chorobę psychiczną, są epileptykami, są niewidome lub upośledzone.
ZATRUDNIAJĄC ODOBĘ NIEPEŁNOSPRAWNĄ MOŻESZ LICZYĆ NA REFUNDACJĘ SKŁADEK ZUS
Ubiegając się o refundację składek ZUS w przypadku osób niepełnosprawnych wystarczy odpowiednio uzupełnić deklarację rozliczeniową składaną do ZUS-u, zaznaczyć adekwatny kod i wpisać kwoty ubezpieczenia osób niepełnosprawnych finansowane przez PFRON lub budżet państwa. Dzięki temu jako pracodawcy nie musimy już powyższych kwot odprowadzać do ZUS-u. Ulgi dotyczą w równej mierze zakładów pracy chronionej, jak również pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.
CO MOŻEMY ZYSKAĆ ZATRUDNIAJĄC PRACOWNIKA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ NA CO NAJMNIEJ 36 MIESIĘCY?
Pracodawca decydujący się na zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika przez okres przynajmniej 36 miesięcy może liczyć na zwrot kosztów, które poniósł w związku z przystosowaniem stanowiska pracy do potrzeb wynikających z określonych niepełnosprawności. Dofinansowanie dotyczy zarówno przestrzeni i adaptacji pomieszczeń zakładu pracy, jak również zatrudnienia osoby wspomagającej osobę niepełnosprawną. By ubiegać się o tego typu dofinansowanie należy złożyć wniosek do starosty właściwego ze względu na miejsce zatrudnienia
NIEPEŁNOSPRAWNI PEŁNOSPRAWNI W PRACY
Niepełnosprawność jest jednym z problemów społecznych, który widoczny jest nie tylko w życiu codziennym, lecz również na pracy. Strategiczne dokumenty i szacunki są bezlitosne, ponieważ przyjmują, iż w 2020 roku co szósty mieszkaniec Unii Europejskiej będzie klasyfikowany jako osoba niepełnosprawna. Ogromna skala zjawiska determinuje uznanie niepełnosprawności jako problemu społecznego.
Często osoby niepełnosprawne postrzegane są jako mało efektywne i słabsze psychicznie. Przez taki stereotyp mają mniejszą szansę otrzymać satysfakcjonującą pracę w porównaniu do osób pełnosprawnych. Z ekonomicznego punktu widzenia potencjalny pracodawca posiada obawy i trudno mu uwzględnić aspekty moralne. Dlatego też dyskryminacja osób niepełnosprawnych nie jest czymś iluzorycznym. W innym wypadku liczba zatrudnianych osób niepełnosprawnych byłaby większa.
Mając na względzie dobro swojej firmy oraz będąc wrażliwym na potrzeby innych otwórzmy się na niepełnosprawnych pracowników, dając im szansę na rozwój i zawodowe spełnienie.
Nie bójmy się i nie stawiajmy ograniczeń sobie oraz innym.