DZIEŃ BEZ DIETY – przepis na domowe kreple w wydaniu wegańskim

Jak się okazuje nawet kreple mogą być wegańskim wynalazkiem.

 

ŚWIYNTO KREPLA

W związku z tym, iż to właśnie dziś mamy Świynto Krepla pragniemy Państwu przedstawić przepis, kery podbije serca najbardziej wymagających smakoszy, którzy postanowili zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko w swojej diecie, ale również w innych aspektach swojego życia.

 

Weganizm to styl życia, kery wymaga od nas wielu wyrzeczeń. Jak się jednak okazuje, nawet w tym wypadku można pozwolić sobie na odrobinę przyjemności i fajrować tłusty czwartek zajadając wegańskie kreple.

 

Według przytoczonej przez nas receptury, składniki pozwalają na wysmażenie 16 krepli.

 

Bydymy potrzebować:

NA CIASTO:

  • 500 g mąki pszennej chlebowej
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 90 g drobnego cukru do wypieków
  • 50 g oleju kokosowego, podgrzanego i przestudzonego
  • 300 ml wody lub mleka roślinnego
  • 2 łyżki wódki
  • 22 g suchych drożdży lub 44 g świeżych drożdży

DO NADZIEWANIA, SMAŻENIA I DEKORACJI:

  • dżem do nadziania
  • olej kokosowy do smażenia
  • drobny cukier wymieszany z cynamonem, do obtoczenia

Przyrządzomy następująco

  1. Mąkę koniecznie przesiewamy i mieszamy ją z suchymi drożdżami. Jeśli takich Państwo nie posiadacie, mogą być to drożdże świeże, jednak w tym wypadku odpowiednio wcześniej trzeba zrobić rozczyn drożdżowy.
  2. Kolejno dodajemy pozostałe składniki z listy, niezbędne do zagniecenia ciasta. Ciasto wyrabiamy dokładnie, na sam koniec dodając tłuszcz. Po wygniataniu powinno być ono gładkie, pozbawione grudek i elastyczne. WSKAZÓWKA: Pomimo, iż ciasto może lepić się do dłoni, warto zrezygnować z dodatkowej porcji mąki. Jeśli tylko jest to możliwe skorzystajmy z miksera i wyróbmy ciasto na pączki przy użyciu haka do ciasta drożdżowego.
  3. Ciasto formujemy w kulę i wkładamy do miseczki oprószonej mąką. Całość przykrywamy i odstawiamy na ok. półtorej godziny, by wyrobione przez nas ciasto mogło leżakować w cieple do momentu podwojenia swojej objętości.
  4. Po upływie ok. półtorej godziny, ciasto wyjmujemy na stolnicę oprószoną mąką i ponownie, krótko wyrabiamy.
  5. Formowanie pączków jest dziecinnie proste – zwyczajnie odrywamy fragment ciasta, odważając „na oko” 50g na każdy w pączków. Oczywiście zamiast dużych krepli możemy też kulać malutkie pączusie. Jeśli mamy ochotę, to w tym momencie poświęćmy czas na nadziewanie. Można to zrobić ręcznie, nakładając łyżkę dżemu lub konfitury na środek rozpłaszczonego kawałka ciasta, który następnie dokładnie sklejamy formując kulkę. Po kulaniu krepli, pączki przykrywamy ściereczką i pozostawiamy je na 25 minut do ponownego wyrośnięcia.
  6. Kreple smażymy w głębokim tłuszczu rozgrzanym do temperatury 175ºC, w trakcie smażenia obracając je delikatnie przy użyciu szpatułki. Smażenie nie powinno trwać dłużej niż kilka minut do momentu, aż pączki zarumienią się.
  7. Na sam koniec dekorujemy pączki obtaczając je w cukrze wymieszanym z cynamonem.

Smacznego!

Redakcja

Redakcja serwisu TwojeStrony.info